آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه
آزمون ورودی دانشگاه های ترکیهReviewed by Turkeyresident.org on Jun 29Rating: 4.5آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه ✔️ ترکی رزیدنتآزمون ورودی دانشگاه های ترکیه با بررسی تمامی شرایط از قبیل آزمون های YOS، SAT، TUS، ALES، GRE با مشاوره رایگان ☎️ 09149090332

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

در این بخش از سایت ترکی رزیدنت به موضوع مهم آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه می پردازیم. با مطالعه این صفحه می توانید اطلاعات کاملی از نکات و راهنمایی های لازم درباره  آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه به دست آورید.

مباحثی که در این مطلب مورد بررسی قرار می گیرد :

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه و بررسی تمامی شرایط

آزمون YOS آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

آزمون  SAT آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

آزمون  TUS آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

آزمون ALES آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

آزمون GRE آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه و بررسی تمامی شرایط

یکی از سوالات عمده دانشجویان متقاضی برای تحصیل در ترکیه درباره ی آزمون ورودی به دانشگاه های ترکیه است، باید در نظر داشت که در کشور ترکیه یک آزمون واحد جامع سراسری برای تمامی دانشگاه ها مانند کنکور وجود ندارد، اما آزمون هایی هستند مانند آزمون YOS ( یوس ) ، آزمون SAT ( سَت ) ، آزمون TUS ( طوس ) ، آزمون ALES ، آزمون GRE و آزمون GMAT که قصد داریم در این مقاله یک به یک این آزمون ها برای شما عزیزان توضیح دهیم.

آزمون YOS آزمون ورودی به دانشگاه های ترکیه

آزمون ورودی YOS مخصوص دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه است. این امتحان به دانشجویان امکان می دهد تا در زمینه های مختلف مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره به تحصیل در ترکیه بپردازند. در اغلب موارد، آزمون YOS شامل ۸۰ سوال است. اکثر ۴۵ سوال در امتحان عبارتند از سوالات IQ (سوالات اطلاعات عمومی، سوالات هوش). ۳۵ سوال باقیمانده از ریاضیات است. سوالات ریاضی در امتحان YOS با سوالات ریاضیات از کلاس دهم در دبیرستان قابل قیاس است.

آزمون SAT آزمون ورودی به دانشگاه های ترکیه

آزمون SAT ترکیه چیست؟ آزمون SAT (آزمون ارزشیابی تحصیلی) نام آزمونی استاندارد است که دانشجویان متقاضی ورود به دانشگاه های آمریکا در آن شرکت می کنند و نمره آن در پذیرش در دانشگاه های آمریکا و کانادا بسیار مؤثر است. این آزمون به منظور ارزیابی مهارت های نوشتاری، شفاهی و ریاضی داوطلبان طراحی شده است. دانشگاه های ترکیه، مخصوصا دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع کارشناسی، ارائه نمره این آزمون را جزء شرایط تحصیل در ترکیه قرار داده اند.

آزمون SAT حوزه های مختلفی نظیر ادبیات، تاریخ، ریاضیات، علوم و زبان های خارجی را در بر می گیرد. ساختار آزمون SAT به شکل زیر است و از سه بخش با نام های ریاضیات، درک مطلب و نگارش، تشکیل شده است. این آزمون یک بخش اختیاری تحت عنوان انشاء هم دارد که در آن دانش آموز باید ظرف مدت ۵۰ دقیقه متنی طولانی را خوانده و بر اساس آن استدلالی را طرح ریزی نماید. دانش آموزان دراین بخش نمره دهی نمی شوند.

بخش ریاضیات آزمون SAT 80 دقیقه زمان خواهد داشت بیشتر سوالات آن چند گزینه ای است که در آن سوالاتی نظیر حل مساله و تحلیل داده، سوالات جبری و مقدمات ریاضیات پیشرفته روبه روی دانش آموزان قرار خواهد گرفت. در این بخش از آزمون دانش آموزان می توانند برای ۳۷ سوال از ماشین حساب استفاده نمایند اما برای ۲۰ سوال دیگر استفاده از ماشین حساب مجاز نیست. در این بخش پاسخ اشتباه شامل نمره ی منفی نمی شود و نمره ی این بخش بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ متغیر است.

آزمون TUS آزمون ورودی به دانشگاه های ترکیه

آزمونی برای تخصص پزشکان است که متخصصین دندان پزشکی و دامپزشکی و شیمی و مشاغل مشابه برای تخصص باید از طریق این آزمون جهت پذیرش اقدام کنند . (به غیر از تخصص برای رشته بیولوژی)  به کسانی که این آزمون را قبول می شوند دستیار گفته می شود . طبق مقررات برای پزشکان در زمانی که از آزمون طوس TUS قبولی گرفتند و از این مقطع فارق التحصیل شدند به آنها پزشک متخصص می گویند.

در پاسخ به این سوال باید گفت که موضع کشور ترکیه در اعطای اقامت از طریق خرید ملک بر اساس اصل تقابل بنا شده است. توضیح بیشتر آنکه اگر دولت کشوری به شهروندان و اتباع ترکیه اجازه خرید ملک در کشور خود را داده باشد، دولت ترکیه نیز متقابلا به اتباع و شهروندان آن کشور مجوز خرید املاک و مستغلات در ترکیه را خواهد داد و اگر دولت کشوری این اجازه به شهروندان ترکیه نداده باشد، مطابق اصل تقابل دولت ترکیه نیز به شهروندان و اتباع آن کشور مجوز خرید ملک اعطاء‌ نمی نماید.

آزمون ALES آزمون ورودی به دانشگاه های ترکیه

کلمه ALES مخفف Akademik lısansüstü Eğitime Sınavı  می باشد که به منظور امتحانات ورودی تحصیلات تکمیلی برای دوره کارشناسی ارشد و دکتری لحاظ می گردد و البته امتیاز آن جهت ورود به دوره تخصصی پذیرش مربی در دانشگاهها نیز ، مورد نیاز است.

همه ساله طی دو نوبت امتحانات مذکور از طریق سازمان آموزش عالی ترکیه (YÖK) و جابجایی دانشجویی ترکیه (ÖSYM) و در ماههای (May) اردیبهشت و (Dcember) آذر ماه برگزار می شود . مهلت ثبت نام برای امتحانات بهاری از اسفند و برای امتحانات پائیزی از مهر ماه است . جالب اینکه امتحانات در دو سطح SAYISAL و SÖZEL و به صورت دفترچه های ۴۰ سوالی در قالب ریاضیات ، هوش و زبان ترکی استانبولی خواهد بود . ضریب پاسخ دهی به سوالات ریاضی برای ورود به رشته های مهندسی حائز اهمیت است.

آزمون GRE آزمون ورودی به دانشگاه های ترکیه

آزمون  GRE‌  مخفف Graduate Record Examination است که دارای دو نوع General و Subject است که نوع Subject آن فقط برای برخی رشته های خاص وجود دارد . GRE General در واقع آزمون سنجش توانایی تحصیلی متقاضیان تحصیل در مقاطع عالی تحصیلی بوده و ۳ موضوع : مهارت محاسبات ریاضی ، درک مطلب و هم چنین مقاله نویسی را می سنجد. این آزمون از نظر خیلی از شرکت کنندگان ، دشوار به نظر می رسد . چرا که در بخش درک مطلب مقاله نویسی تحلیلی و عمومی ، موضوعاتی مطرح می شود که بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون ، قبلا با آن آشناییت نداشته اند . اگر چه بخش ریاضیات که ۴۰ پرسش دارد ، سوالات ریاضی در حد دبیرستان مطرح می شود ، اما به خاطر ارائه پرسش به زبان انگلیسی و نیاز به مهارت حل کردن در مدت کم ، این بخش نیز حتی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد کمی مشکل می باشد.

ارتباط تلفنی جهت مشاوره رایگان آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

فهرست