اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخذ اقامت ترکیه از طریق کار
اخذ اقامت ترکیه از طریق کارReviewed by Turkeyresident.org on May 28Rating: 4.5اخذ اقامت (مهاجرت) ترکیه از طریق کار سال 2020 ✔️ ترکی رزیدنتاخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق کار بر اساس شرایط عمومی، شرایط کار، تمدید اجازه کار، مدارک لازم اقامت کاری در ترکیه همراه مشاوره رایگان با کارشناسان ترکی رزیدنت با یک تماس.

اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار، هر آنچه که باید بدانید

در این بخش از سایت ترکی رزیدنت به موضوع مهم اخذ اقامت ترکیه از طریق کار می پردازیم. با مطالعه این صفحه می توانید اطلاعات کاملی از نکات و راهنمایی های لازم درباره  اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار به دست آورید.

اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار با بررسی تمامی شرایط

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را در این بخش مورد بررسی قرار می دهیم. ترکیه دارای ۴ نوع مجوز  و اقامت ( مهاجرت ) کار می باشد که عبارتند از:

۱-اجازه کار موقت

اجازه کار موقت را فقط از طرف کارفرما یا از طریق موسسات واسطه می توان دریافت کرد. این بدان معناست که یک کارمند خارجی نمی تواند خودش درخواست مجوز موقت کار کند. در درخواست اولیه حداکثر تا یک سال اجازه کار معتبر صادر می شود. بعد از اولین دوره یک ساله، کارمند می تواند درخواست تمدید پروانه کار را بدهد. اگر درخواست تمدید مجوز کار مثبت ارزیابی شود، متقاضی ممکن است برای اولین درخواست تمدید حداکثر ۲ سال و حداکثر ۳ سال برای برنامه تمدید بعدی مجاز باشد. بنابراین، می توان حداکثر ۱ + ۲ + ۳ = ۶ سال را با اجازه کار موقت کار کرد، اما اجازه کار می تواند تنها در صورتی تمدید شود که فرد خارجی در مدت مجاز اجازه کار برای همان کارفرما کار کند.

 ۲- مجوز کار دائمی

 ۳- مجوز کار مستقل

اجازه کار مستقل برای افرادی صادر می شود که حداقل ۵ سال به طور مداوم در ترکیه زندگی می کنند، رشد اقتصادی ایجاد می کند و تأثیر مثبتی در اشتغال دارد.

 ۴- مجوز کار با کارت فیروزه ای

علاوه بر مجوزهای کاری فوق، اداره کار کشور ترکیه، نوع خاصی از مجوز کار را معرفی می کند که به آن کارت فیروزه ای گفته می شود. کارت فیروزه ای به خارجی هایی که دارای تحصیلات دانشگاهی کافی، تجربه شغلی و سهیم بودن در فن آوری، اشتغال و اقتصاد ترکیه هستند، اعطا می شود. کارت فیروزه ای تمام مزایای جواز کار دائمی را برای دارنده آن فراهم می کند. در نتیجه، افرادی که دارای کارت فیروزه ای هستند می توانند تقریباً از کلیه حقوقی که برای شهروندان ترکیه اعم از بیمه های درمانی و تأمین اجتماعی، پرداخت بیمه بیکاری و غیره اعطا می شود بهره مند شوند.

اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار و شرایط عمومی

ترک ها معمولا بیش از همتایان اروپایی خود یعنی ۴۵ ساعت در هفته کار می کنند.روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷ مشغول به کار می باشند.کارمندان معمولا ۱۴ روز قادر به رفتن به تحصیلات با حقوق می باشند و این میزان نسبت به ساعت های کاری فرد افزایش می یابد به این دلیل افراد خارجی بسیاری تمایل به کار در کشور ترکیه را دارند.افراد جهت یافتن کار نظری به سایت کاریابی و اداره کار ترکیه می اندازند و لیست کارهای موجود را بررسی می کنند.جالب است بدانید از بسیاری کار در این لیست نام برده شده است.در ضمن کارهایی که برای اتباع خارجی و همچنین کارهای پاره وقت یا نیمه وقت یا کار دانشجویی در نظر گرفته می شود به طور مداوم به روز رسانی می شود که براساس خواسته های شخص انتخاب می گردد.

به دلیل رقابت بسیار شدید، اغلب مشاغل را می توان از طریق جستجوی آنلاین دنبال کرد.راه دیگری هم جهت یافتن شغل رایج می باشد شامل تبلیغات روزنامه ها به صورت هفتگی و ماهیانه است.اکثر شرکتها و کارفرمایان ترکی از شما می خواهند که تسلط به زبان ترکی جهت صحبت کردن و ارتباط را داشته باشید.ترکیه کشوری است با هزینه های زندگی پایین و حداقل دستمزد ماهیانه در کشور ترکیه ۱۱۳۴ لیره و این دستمزد به طور متوسط ماهی ۱۶۷۱ لیره می باشد.

هزینه زندگی برای یک فرد مجرد در این کشور به طور متوسط ماهی ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار است.متذکر می شویم که به منظور باز کردن حساب بانکی در این کشور نیاز به یک شماره مالیاتی دارید و برای دریافت این شماره مالیاتی بایستی پاسپرت، اجازه کار(تمام وقت، پاره وقت) و اجازه اقامت خود را نشان دهید.در غیر صورت به شما اجازه ی باز کردن حساب یورویی یا ارزی را نمی دهند.

اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار و وضعیت شرایط کار در ترکیه

گردشگری نقش مهمی را در اقتصاد این کشور ایفا می کند و به دلیل حضور توریسم در این کشور بستر مناسبی جهت ایجاد شغل به این سبب در کشور ترکیه ایجاد شده است.بخشهای کلیدی اقتصاد آن تولید، کشاورزی و گردشگری می باشد.کشور ترکیه در زمینه ایجاد اشتغال و کار از جمله کشورهایست که بیشترین میزان استخدام را دارد.این میزان جذب نیروی کار حتی از کشورهایی مانند انگلستان، کانادا، فرانسه نیز بیشتر است.جهت دریافت اجازه اقامت در ترکیه شما نیازمند به اجازه کار در کشور ترکیه می باشید.حال برای ورود به کشور ترکیه جهت کار شما نیازمند اخذ ویزا هستید و اگر ساکن ترکیه باشید نیاز به ویزا ندارید با توجه به موافقتنامه معافیت ویزا بایستی به وب سایت رسمی بررسی وزارت امور خارجه ترکیه رجوع کنید شما نیاز به یک قرارداد کاری امضاء شده از یک شرکت ترکیه ای برای بدست آوردن ویزای کار در رابطه با اجازه ی کار صادر شده دارید. شخص جهت اخذ اقامت دائم کشور ترکیه نیازمند یافتن کار می باشد.

دو راه برای دریافت کار در کشور ترکیه وجود دارد، در روش اول اقدام از طریق یک کارفرما که شما را در وزارت کار و امور اجتماعی این کشور تأیید کند یا اقدام مستقیم از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه می باشد که این فرآیند معمولا ۳۰ روز زمان میبرد.در صورت اجازه کار در ترکیه بر طبق قوانین کشور ترکیه شما با کارفرمای مشخص برای یک حرفه ی خاص در مکان معینی مشغول به کار می شوید.بعد از گذشت یک سال در صورت توافق طرفین این اجازه کار قابل تمدید تا ۳ سال دیگر می باشد.فرد جهت تمدید اجازه کار در کشور ترکیه بایستی حداقل ۱۵ روز قبل از اتمام مجوز خویش جهت تمدید مجدد آن اقدام نماید.شایان به ذکر است که اگر شما بواسطه اقامت تحصیلی در کشور ترکیه حضور دارید اجازه درخواست جهت ویزای کار  کشور ترکیه را نخواهید داشت.

همچنین کشور ترکیه یک مقصد گردشگری و توریستی محبوب است و ششمین مقصد گردشگری در جهان شناخته شده است. واحد پول این کشور نیز لیر نام دارد. کشور ترکیه در سال گذشته نرخ بیکاری ۱۴% داشته است که برای افراد متقاضی کار در این کشور این مقدار بسیار حائز اهمیت است.

اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار و نحوه درخواست ویزای کار ترکیه

صرف نظر از اینکه شما برای یک اجازه کار درخواست خود را از داخل و یا خارج از ترکیه ارائه نمودید، شما نیاز به یک قرارداد کار و یا پیشنهاد کاری خواهید داشت.لذا هنگامی که مدارک و اسناد شما و کارفرمای شما تسلیم شده اند باید به اداره MLSS برسند، از اینرو پروسه زمانی بررسی پرونده شما ظرف مدت ۹۰ روز به طول خواهد انجامید.

اگر درخواست شما مورد تأیید قرار گرفت، باید به صورت حضوری به کشور ترکیه مراجعه نماید و ویزای کار و اجازه دریافت گذرنامه خود را مهر و تأیید نماید.اگر شما از داخل ترکیه درخواست ویزای کار ترکیه  را صادر می نمایید، شما می توانید برای بررسی پرونده خود به دفاتر در آنکارا مراجعه نمایید تا ویزای شما و اجازه اقامت شما مورد بررسی قرار گیرد. در نهایت شما باید برای اجازه اقامت در ظرف ۳۰ روز پس از ورود خود در ترکیه درخواست خود را تسلیم نمایند.درخواست شما در نزدیکترین ایستگاه پلیس محلی شعبه به کارفرمای شما ارائه می گردد.برای شما امکان پذیر نخواهد بود شروع کار تا زمانی که برای شما ویزای کار ترکیه، اجازه کار ترکیه و اجازه اقامت ترکیه صادر شده باشد.

اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار و نحوه درخواست ویزای همراه

بحث ویزای همراه برای افرادی که اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را مد نظر دارند حائز اهمیت است. افرادی مجاز به الحاق همراه هستند که دارای مجوز کار ۱ ساله در ترکیه باشند. افراد خارجی که ویزای کار در کشور ترکیه را اخذ کرده باشند و اقامت ۱ ساله در این کشور را داشته باشند می توانند برای همراهان خود درخواست الحاق به خانواده داشته باشند. منظور از همراه در علم مهاجرت و حقوق بین الملل، همسر و فرزند تا ۱۸ سال است.

اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار و تمدید اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در ابتدا برای یک دوره یک ساله می شود.اگر شما نیاز به تمدید مجوز کار خود دارید باید شما برای تمدید در عرض ۴۵ روز اجازه اقامت کار شما در آخرین لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه موجود و براساس آن درخواست خود را صادر نمایید.اجازه کار تمدید شده شما به مدت ۲ سال تمدید خواهد شد و اعتبار خواهد داشت.در صورتی که شما مجدد پس از مدت ۲ سال نیاز به  تمدید آن داشته باشید و تمام موارد فوق را دارا بودید، این بار برای شما به مدت ۳ سال تمدید خواهد شد.

در صورتی که شما طی مدت ۸ سال  متوالی در ترکیه اقامت داشته باشید و مجوز کاری شما تمدید شود، می توانید برای اجازه کار دائم ترکیه اقدام نمایید و درخواست آن را تسلیم نمایید.لذا شما برای تسلیم مدارک و مستندات خود باید به دفتر وزارت کار و امور اجتماعی در آنکارا مراجعه نمایید.

اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار و مدارک لازم برای ویزای کار در ترکیه

برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار و مهاجرت کاری به این کشور، فرد می تواند برای دریافت مجوز کار در ترکیه یا در حالی که در خارج از کشور قرار دارد، درخواست خود را ارائه دهد. در مورد برنامه های ثبت شده در خارج از کشور، بیگانگان موظف هستند درخواست خود را در کنسولگری جمهوری ترکیه در کشوری که در آن شهروند یا مقیم هستند ثبت کنند. اسناد لازم برای درخواست باید حداکثر ظرف ۶ روز کاری پس از درخواست آنلاین به وزارت کار و خدمات اجتماعی، یا به صورت ایمیل و یا به صورت فیزیکی ارسال شود. مدارک و اسناد مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در ترکیه به شرح زیر می باشد:

✔️ مدارک هویتی

✔️ گواهی سلامت از پزشک معتبر

✔️ یک نسخه از اجازه اقامت صادر شده به غیر از اهداف آموزشی با مدت حداقل ۶ ماه

✔️ پاسپورت معتبر و دارای اعتبار حداقل ۶ ماه

✔️ پرینت حساب بانکی مبتنی بر تمکن مالی مورد نیاز

✔️ نامه قرارداد کاری

✔️ اصل مجوز کاری

ارتباط تلفنی جهت مشاوره رایگان اخذ اقامت ( مهاجرت ) ترکیه از طریق کار

فهرست