اقامت توریستی ترکیه، هر آنچه که باید بدانید

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اقامت توریستی ترکیه، هر آنچه که باید بدانید

اقامت توریستی در ترکیه ، هر آنچه که باید بدانید

در این بخش از سایت ترکی رزیدنت به موضوع مهم اقامت توریستی در ترکیه می پردازیم. با مطالعه این صفحه می توانید اطلاعات کاملی از نکات و راهنمایی های لازم درباره  اقامت توریستی ترکیه به دست آورید.

مباحثی که در این مطلب مورد بررسی قرار می گیرد :

اقامت توریستی در ترکیه و بررسی تمامی شرایط

آیا با اقامت توریستی ترکیه میتوان کار کرد؟

مزایای دریافت اقامت توریستی ترکیه چیست؟

مراحل اخذ اقامت توریستی ترکیه

راه های دریافت اقامت توریستی یکساله ترکیه

مدارک لازم برای اقامت توریستی یکساله ترکیه

فرم راندوو برای اقامت توریستی یکساله ترکیه

هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه چقدر است؟

اقامت توریستی در ترکیه و بررسی تمامی شرایط

اقامت توریستی در ترکیه برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند بیش از ۹۰ روز در ترکیه بمانند و از مزایای اقامت در این کشور نیز در این مدت بهره مند شوند. از آنجایی که این روش معمولاً به منظور مقاصد توریستی انتخاب می‌شود، لذا به این نوع اقامت، اقامت توریستی ترکیه نیز گفته می‌شود.

آیا با اقامت توریستی ترکیه میتوان کار کرد؟

بله. اما برای کار در ترکیه، اولاً باید ۶ ماه از تاریخ اقامت شما در ترکیه به روش اقامت ترکیه با اجاره خانه (یا هر روش دیگری) گذشته باشد و ثانیاً شما باید موفق به اخذ اجازه کار در ترکیه (Çalışma izin) شده باشید. برای دریافت اجازه کار در ترکیه، لازم است شما توسط یک کارفرمای ترک استخدام شده باشید و برای شما بیمه رد شود و ظرف فرصت تعیین شده، برای دریافت اجازه کار به اداره کار ترکیه مراجعه کنید.

مزایای دریافت اقامت توریستی ترکیه چیست؟

مکان اخذ سریع وقت سفارت سایر کشورها (نظیر آلمان، اتریش، اسلواکی و…) در ترکیه (به علت آنکه شما یک مقیم ترک محسوب می‌شوید.)

آسان‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه (به این دلیل که اقامت توریستی ترکیه برای این کشور ارز آوری و درآمدزایی دارد.)

ارزان‌ترین راه دریافت اقامت ترکیه

امکان درخواست اقامت کاری ترکیه با داشتن کارت اقامت

امکان حضور در ترکیه برای بررسی سرمایه گذاری و سایر روش‌های اقامتی ترکیه

مراحل اخذ اقامت توریستی ترکیه چیست؟

در مرحله اول شما باید با مراجعه به ترکیه مدارکی نظیر اجاره نامه خانه، بیمه نامه و نمره مالیاتی را دریافت نمایید. سپس باید برای شما از اداره مهاجرت (göç idaresi) وقت مصاحبه (Randevu) دریافت شود. بسته به شهر و اداره مهاجرتی که اقدام به درخواست وقت مصاحبه کرده اید، بین ۲ روز تا ۲ ماه بعد به شما وقت مصاحبه داده می‌شود.

در روز مصاحبه باید تمامی مدارکی که در بالا به آنها اشاره شد را همراه داشته باشید. بعد از انجام مصاحبه که به زبان ترکی یا انگلیسی (و یا توسط مترجم فارسی زبان) انجام می‌شود، شما نامه‌ای مبنی بر انجام مصاحبه دریافت خواهید کرد و جواب آن تا ۹۰ روز بعد به صورت ایمیل به شما اعلام خواهد شد.

در صورت قبولی، کارت اقامت شما توسط پست به آدرس خانه‌ای که به واسطه اجاره نامه اعلام کرده اید ارسال می‌شود.

راه های دریافت اقامت توریستی یک ساله

اقامت توریستی یک ساله به افرادی اعطا می‌شود که با دلایل زیر اقدام به دریافت اقامت قانونی و یکساله کنند. این اقامت برای افرادی صادر می‌شود که نیاز به زمانی بیش از ۹۰ روز برای حضور در خاک ترکیه دارند. این افراد می‌توانند در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر، اقدام به دریافت اقامت توریستی یک ساله ترکیه کنند:

اقامت به منظور انجام تحقیقات علمی

دریافت اقامت گردشگری در صورت اجاره ملک

دریافت اقامت گردشگری در صورت خرید ملک

راه‌اندازی کسب و کار تجاری مطابق با قوانین دولت ترکیه

اقامت از طریق یادگیری زبان ترکی در دوره‌های مصوب دولت ترکیه

دریافت اقامت از طریق ازدواج

حضور در کارگاه‌های آموزشی

مدارک لازم برای دریافت اقامت توریستی یکساله ترکیه

فرم راندوو

اصل و کپی گذرنامه فرد متقاضی

چهار قطعه عکس

بیمه درمانی معتبر

مدارک درخواست بیمه از اداره تامین اجتماعی برای دریافت بیمه درمانی عمومی

پرداخت هزینه‌های اداری برای صدور کارت اقامت موقت

فیش هزینه‌های واریزی اداره مهاجرت

ارائه رضایت ‌نامه برای افراد زیر ۱۸ سال

فرم راندوو برای اقامت توریستی یک ساله ترکیه

برای دریافت اقامت توریستی ترکیه یا هر نوع اقامت موقت دیگر، نیاز به پر کردن فرم راندوو دارید. این فرم را می‌توانید به صورت آنلاین از وب ‌سایت آن دریافت کنید و پس از پرینت کردن، پر کنید. فرم راندوو در واقع شرایط و مشخصات نوع اقامتی که درخواست کرده‌اید را مشخص می‌کند.

در قسمت بالای این فرم باید اطلاعات مربوط به نوع اقامت درخواستی خود را پر کنید. بر اساس این اطلاعات اداره پلیس و مهاجرت ترکیه می‌تواند تشخیص دهد شما برای دریافت چه نوع اقامتی اقدام کرده‌اید. در این قسمت می‌توان مشخص کرد که برای چندمین بار متوالی درخواست اقامت دارید یا این فرم را برای تمدید اقامت پر می‌کنید. در قسمت بعدی این فرم اطلاعات شخصی شما نوشته می‌شود.

در این قسمت باید تمامی اطلاعات فردی خود، اعم از نام و نام خانوادگی، محل و تاریخ تولد، تابعیت، نام پدر، جنسیت، شغل و مذهب را مشخص کنید. بهترین راه پر کردن این اطلاعات، پر کردن بر اساس اطلاعات ثبت شده در گذرنامه است. توجه داشته باشید برای دریافت اقامت توریستی یک ساله قسمت مربوط به شغل را خالی بگذارید.

در بخش سوم باید اطلاعات مربوط به سفر‌های قبلی خود را پر کنید. در این بخش سوالاتی از شما پرسیده می‌شود که مشخص می‌کند در چه تاریخ‌هایی و به چه دلایلی به ترکیه سفر کرده‌اید. اگر پیش از این دفترچه اقامت توریستی ترکیه داشته‌اید باید در این بخش اطلاعات مربوط به دفترچه اقامت قدیمی خود را وارد کنید.

در بخش چهارم این فرم که مهم‌ترین بخش فرم است، اطلاعات مربوط به محل زندگی وارد می‌شود. در این بخش باید اطلاعات دقیق محل اقامت خود در ترکیه و محل اقامت خود در ایران را وارد کنید.

همچنین باید آدرس و شماره تماس محل کار خود در ایران را بنویسید. این بخش از اطلاعات بسیار مهم است و باید به صورت دقیق وارد شود. بخش بعدی مربوط به اطلاعات همراهان شما است. اگر خانواده شما به عنوان همراه، متقاضی دریافت اقامت توریستی یک ساله ترکیه هستند باید اطلاعات ایشان ینز در فرم مربوطه وارد شود.

به طور معمول فرم راندوو در یک برگه پشت و رو ارائه می‌شود. این دو بخش در صفحه اول این فرم وجود دارد و باید توسط شخص متقاضی پر شود. صفحه بعدی که در پشت این برگه است نیز باید توسط اداره پلیس و مهاجرت پر شود. فرم راندوو به عنوان فرم قرار ملاقات، تمامی اطلاعات شما را در اختیار پلیس قرار می‌دهد و سپس با توجه به آن، زمان بررسی و اعلام قطعی شرایط و هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه برای متقاضیان اعلام خواهد شد.

هزینه اقامت توریستی یک ساله چقدر است؟

این هزینه بسته به این که چه خانه‌ای و در کدام شهر و محله ترکیه اجاره می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد اما به صورت میانگین رقمی در حدود ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر نیاز دارید تا بتوانید ملکی در ترکیه اجاره کنید. پیشنهاد می‌شود پیش از هر اقدامی، شهرها و محله‌های ترکیه را بشناسید و برآورد قیمت اجاره خانه در محله‌های مختلف را پیدا کنید.

ارتباط تلفنی جهت مشاوره رایگان اقامت توریستی در ترکیه

فهرست