خرید ملک در ترکیه

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه ، هر آنچه که باید بدانید

در این بخش از سایت ترکی رزیدنت به موضوع مهم خرید ملک در ترکیه می پردازیم. با مطالعه این صفحه می توانید اطلاعات کاملی از نکات و راهنمایی های لازم درباره  خرید ملک ترکیه به دست آورید.

مباحثی که در این مطلب مورد بررسی قرار می گیرد :

خرید ملک در ترکیه و شرایط عمومی

شرایط خرید ملک و مستغلات آن

خرید خانه در ترکیه

واجدین شرایط خرید ملک، خانه در ترکیه

مراحل خرید ملک و خانه در ترکیه

محدودیت های خرید ملک در ترکیه

مدارک لازم خرید ملک در ترکیه

سوالات متداول در زمینه خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه و بررسی تمامی شرایط

خرید ملک در ترکیه قوانین خاص خود را دارد. اگر به دنبال خرید خانه در ترکیه هستید می بایستی قوانین لازم در خصوص خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی را بدانید. زیرا که بر اساس قوانین جدید خرید ملک در ترکیه شهروندان برخی از کشورها اجازه خرید ملک در ترکیه را ندارند. البته لازم به ذکر است که ایرانیان می توانند به راحتی اقدام به خرید ملک در ترکیه نمایند.

خرید ملک در ترکیه و شرایط عمومی آن و شرایط ملک و مستغلات آن

ترکیه کشوری است در همسایگی شمال غربی ایران و قرابت بسیار نزدیکی از لحاظ فرهنگی و تا حدودی مذهبی با مردم ایران دارد، کشوری پر از اماکن ویژه و دیدنی در شهرهای مختلف همچون استانبول ، ازمیر ، آنتالیا و … با آب و هوایی مطبوع و سواحلی زیبا است که صنعت گردشگری و توریسم آن در سطح جهان بر سر زبان ها افتاده است.

تعداد قابل توجهی از ایرانیان بدلیل همسایگی ترکیه با کشور عزیزمان و همچنین نه چندان دور بودن ارزش پولی این کشور با ریال ایران قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را دارند. تعداد تماس هایی که با ترکی رزیدنت گرفته می شود و مشتریان عزیز در آن شرایط خرید املاک و مستغلات در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را جویا می شوند بسیار زیاد است.

از جمله روشهای سرمایه گذاری در ترکیه ، خرید املاک و مستغلات است که اگر این خرید ملک مطابق قوانین و شرایطی که در ادامه ذکر می شود باشد، می تواند منجر به اخذ اقامت ترکیه گردد. شاید اولین و مهمترین نکته ای که در زمینه خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه شود ، این است که اتباع خارجی امکان و اجازه خریداری املاک در مناطق روستایی نشین ، دهکده ها و بویژه در حوالی و اطراف مناطق نظامی ترکیه را ندارند و تنها مجوز خرید آپارتمانها و عراضی تعیین شده از طرف دولت ترکیه به اتباع خارجی داده می شود.

خرید خانه در ترکیه

تقریبا می توان گفت نزدیک به ۴ سال می باشد که شهروندان کشورهای دیگر می توانند با خرید خانه در ترکیه موفق به گرفتن اقامت این کشور شوند. البته در اخذ اقامت بلند مدت ترکیه خرید ملک الزامی می باشد مگر در صورتی که فرد موفق به اخذ اقامت یکساله ترکیه شود و بعد از حداقل پنج سال اقامت ممتد در ترکیه برای دریافت اقامت دایم اقدام نماید.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید خانه برای خارجی هایی ممکن است که املاک و مستغلاتی را در ترکیه به حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار دلار خریداری کرده باشند. که این افراد می توانند برای خود و خانواده شان در مدت شش ماه حق تابعیت ترکیه را اخذ کنند. به عبارت دیگر ، شما می توانید با خرید ملک در ترکیه ، یک سرمایه گذاری سودآور داشته باشید و شهروند ترکیه شوید. علاوه بر این ، شما می توانید با خرید ملک به مبلغ ۶۵۰ هزار لیر ترکیه و یا بیشتر ، ۳ سال اجازه اقامت برای خود و خانواده خود دریافت کنید و در صورتی که به مدت ۵ سال در ترکیه به طور بی وقفه در ملک خود زندگی کنید ، می توانید حق تقاضای تابعیت ترکیه را داشته باشید.

افراد خارجی که در ترکیه ملک خریداری می کنند می توانند مجوز اقامت کشور ترکیه را دریافت کنند به شرط آن که در دوره های معینی تمدید شود ، آنها همچنین حق دریافت اجازه اقامت برای خانواده های خود را دارند. با استفاده از این اجازه اقامت ، کودکان خارجی می توانند در ترکیه تحصیل کنند. پیدا کردن شغل برای اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت در ترکیه هستند به مراتب راحت تر می باشد ،گرفتن مجوز کار از طریق شرکت های قانونی در ترکیه نیز برای این افراد آسان می باشد

واجدین شرایط خرید ملک، خانه در ترکیه

یکی از سوالات مهم کاربران درباره این هست که آیا ایرانیان در ترکیه می توانند ملک خریداری کنند و کسب اقامت داشته باشند ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که موضع کشور ترکیه در اعطای اقامت از طریق خرید ملک بر اساس اصل تقابل بنا شده است. توضیح بیشتر آنکه اگر دولت کشوری به شهروندان و اتباع ترکیه اجازه خرید ملک در کشور خود را داده باشد، دولت ترکیه نیز متقابلا به اتباع و شهروندان آن کشور مجوز خرید املاک و مستغلات در ترکیه را خواهد داد و اگر دولت کشوری این اجازه به شهروندان ترکیه نداده باشد، مطابق اصل تقابل دولت ترکیه نیز به شهروندان و اتباع آن کشور مجوز خرید ملک اعطاء‌ نمی نماید.

مراحل خرید ملک، خانه و مستغلات در ترکیه

اگر به زبان ترکی و یا انگلیسی تسلط دارید می توانید قوانین خرید و فروش ملک در ترکیه برای اتباع خارجی را در سایت وزارت خارجه ترکیه مطالعه نمایید.

البته توجه داشته باشید که با توجه به تغییر قوانین حتما از آخرین نسخه آن ها بازدید داشته باشید.بر اساس تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی ترکیه به شماره تصویب ۲۶۴۴ در ۱۸ می سال ۲۰۱۲ اتباع کشورهای خارجی(مگر کشورهایی که اتباع آن ها از خرید و فروش منع شده اند) می توانند با در نظر گرفتن و رعایت قوانین مربوطه نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نمایند. در خصوص این که کدام کشورها در لیست ممنوعه قرار دارند می توانید به سایت سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که اتباع کشورهای خارجی می توانند اقدام به خرید انواع ملک با استعلام از مراجع مربوطه اعم از تجاری؛ اداری؛ اراضی؛ مسکونی و … با هر مبلغی نمایند. و در این مورد هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

بر اساس قوانین خرید ملک در ترکیه ؛ انتقال سند مالکیت تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط وکلای رسمی و یا خود شخص در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی به امضاء رسیده باشد ممکن می گردد

سرمایه داران خارجی می بایست با ارائه پاسپورت شان به جهت ترجمه در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی ترکیه گام بعدی را به انجام برسانند. ارائه ترجمه پاسپورت به جهت تضمین ضریب امنیتی بالا بوده و از الزامات و قوانین وضع شده توسط دولت ترکیه می باشد. آنگاه وکیل شما خواهد توانست قرارداد خرید را بر اساس شاخصه هایی چون شرایط و موقعیت جغرافیایی ملک و دیگر اطلاعات تکمیلی نظیر ( وضعیت اسکان یا تعداد طبقات و … ) به انضمام سند ترجمه پاسپورت شما منعقد نموده و ترتیبی اتخاد می نماید تا سایر امور قرارداد منعقد شده منجر به اخذ سند رسمی ملک برای شما گردد.

سند خرید ملک که به TAPU موسوم است اطلاعاتی چون تصویر صاحب ملک، یک تمبر و امضای رسمی مالک وجود دارد. مهم ترین موضوع در این مرحله این است که متقاضیان و خریداران ملک در ترکیه این است که با بررسی اطلاعات درج شده در TAPU از صحت و سقم سند خود اطمینان یابند.

محدودیت های خرید ملک ( خانه ) در ترکیه

هر یک از اتباع خارجی در ترکیه می توانند تنها تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نمایند

هیچ کدام از اتباع خارجی نمی توانند اراضی که در مناطق نظامی و امنیتی در جمهوری ترکیه واقع شده است را خریداری نمایند

اتباع خارجی فقط می توانند تا ۱۰٪ از ارضی و املاک هر ناحیه و یا شهر را خریداری کنند

اتباع خارجی نیز می توانند برای خرید ملک در ترکیه درخواست خرید اعتباری از موسسات مالی و یا بانک ها را داشته باشند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وچود ندارند

مدارک مورد نیاز جهت خرید ملک

گذرنامه

گرفتن کد مالیاتی محلی

افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک های ترکیه با توجه به کد مالیاتی

مدارک محل سکونت خود در کشور خودتان ( مثل قبض برق )

دو قطعه عکس

سوالات متداول در زمینه خرید ملک در ترکیه

⚫ آیا می توان با خرید خانه یا آپارتمان اقامت ترکیه را گرفت؟

بله

⚫ آیا خرید آپارتمان قسطی در ترکیه مجاز است؟

بله

⚫ شرایط خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان چگونه است؟

مطابق اصل تقابل ، شهروندان ایرانی مجازند که در کشور ترکیه به خرید و فروش املاک بپردازند.

⚫ آیا با خرید خانه در ترکیه با ۱۰۰ میلیون تومان می توان اقامت این کشور را بدست آورد؟

خیر! با توجه به کاهش واحد پولی کشورمان با این مبلغ نمی توان به اقامت ترکیه از طریق خرید خانه و آپارتمان دست یافت.

⚫ حداقل سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه و آپارتمان چقدر است؟

حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا

ارتباط تلفنی جهت مشاوره رایگان خرید ملک در ترکیه

فهرست