مدارس ترکیه، هر آنچه که باید بدانید

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مدارس ترکیه، هر آنچه که باید بدانید
مدارس ترکیه، هر آنچه که باید بدانیدReviewed by Turkeyresident.org on Jun 28Rating: 4.0مدارس ترکیه ✔️ ترکی رزیدننتمدارس در ترکیه با بررسی تمامی شرایط مقاطع تحصیلی از قبیل، ابتدایی، راهنمایی، پیش دبستانی، دبیرستان با مشاوره رایگان ☎️ 09149090332

مدارس ترکیه ، هر آنچه که باید بدانید

در این بخش از سایت ترکی رزیدنت به موضوع مهم مدارس ترکیه می پردازیم. با مطالعه این صفحه می توانید اطلاعات کاملی از نکات و راهنمایی های لازم درباره  مدارس ترکیه به دست آورید.

مباحثی که در این مطلب مورد بررسی قرار می گیرد :

تحصیل در ترکیه و بررسی تمامی شرایط

مدارس ترکیه

آموزش در ترکیه

شرایط ورود به مدارس دولتی در ترکیه

مهد کودک و پیش دبستانی در ترکیه

مقطع دبستان، ابتدایی در ترکیه

مقطع راهنمایی در ترکیه

مقطع دبیرستان در ترکیه

مدارس ایرانی ترکیه

تحصیل در ترکیه و بررسی تمامی شرایط

تحصیل در ترکیه برای  دانش آموزان ایرانی در مدارس ترکیه از دغدغه های اصلی والدینی است که تصمیم به مهاجرت از ایران گرفتند و در این بین در صدد اخذ اقامت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه می باشند. در صورتی که شما یکی از این والدین باشید و البته دارای فرزندان در سن و سال مدرسه، انتخاب این مدارس برای شما ممکن است سخت به نظر بیاید زیرا ممکن است شما در این خصوص اطلاعات مناسبی نداشته باشید.

مدارس در ترکیه و بررسی تمامی شرایط

مدارس در ترکیه به ۳ نوع ، دولتی ، خصوصی (کالج ) و خارجی ( تحت نظر سفارت یا آموزش و پرورش کشوری دیگر ) تقسیم میشوند و هزینه تحصیل در تمام مقاطع غیر از پیش دبستان در مدارس دولتی رایگان است . مدارس خصوصی . امکانات فوق برنامه بیشتری دارند و هزینه های آنها از ۱۵ هزار لیر به بالاست . شهریه مدارس خارجی نیز به دلار یا یورو محاسبه میشود. بدیهی است فقط خصوصی بودن یک مدرسه نمیتواند تضمین کننده ی کیفیت آموزشی آن باشد . چه بسا که در ترکیه رسم است که نخبگان به مدارس دولتی میروند.

ترکیه این روزها به گزینه‌ ای مناسب برای مهاجرت در میان مردم ایران تبدیل شده است. با توجه به بالا رفتن تقاضای مهاجرت به این کشور، مسئله دیگری که حتما باید موردبررسی قرار بگیرد وضعیت تحصیلی دانش آموزان است. خوشبختانه سیستم آموزشی مدارس ترکیه علاوه بر دارا بودن کیفیت بالا، گزینه‌های متفاوتی ارائه می‌دهد که می‌تواند انواع سلیقه‌ها با انواع امکانات مالی را پوشش بدهد.

حضور دانش آموزان در تمام مدارس ، به جز مدارس امام هاتیب مختلط است و هر مدرسه یونیفرم مخصوص به خود را دارد. کتابهای اصلی توسط مدارس و رایگان توزیع میشوند و کتابهای کمک درسی توسط والدین و با هزینه تهیه میشوند . هنرستان ها در ترکیه بسیار معتبر و متنوع هستند و برای تمامی رشته های فنی ، امکانات فراوانی در مدارس در نظر گرفته شده . همه مدارس حتی دولتی و به خصوص در شهرهای بزرگ مجهز به تخته های هوشمند و کتابخانه و غرفه فروش محصولات غذایی هستند.

آموزش در ترکیه

سن آموزش رسمی در ترکیه از ۶ سالگی آغاز می گردد و ثبت نام کودکان در مقطع ابتدایی و همچنین متوسطه اجباری می باشد و در صورتی که والدین از حضور کودک در مدارس ممانعت نمایند سبب پیگیری قانونی والدین کودک می گردد. لازم به یادآوری می باشد که تحصیل رسمی در ترکیه ۱۲ سال به طول می انجامد.

شروع سال تحصیلی دانش آموزان در ترکیه از اواسط اردیبهشت می باشد و تا آخر دی ماه ترم اول طول می کشد. ترم تحصیلی دوم در مدارس ترکیه در اواسط ماه بهمن آغاز می گردد. اواسط ماه خرداد هم تعطیلات تابستانی شروع می گردد.

شرایط ورود به مدارس دولتی ترکیه

برای ورود به مدارس دولتی ترکیه قبل از هر چیز در صورتی که شما از اتباع خارجی در ترکیه باشید باید برای اقامت در ترکیه در سال ۲۰۲۰ اقدام نمایید زیرا بدون داشتن کارت کیملیک هیچ کدام از مدارس حتی مدارس ایرانی در ترکیه اجازه ثبت نام فرزند شما را نخواهد داشت.

همچنین لازم است بدانید که برای اخذ اقامت در استانبول حداقل نیاز به ۳ ماه زمان و در شهرهای کوچکی به مانند آنکارا و ازمیر حداقل ۲ ماه زمان احتیاج خواهید داشت. علاوه بر کارت اقامت برای ثبت نام در مدارس ترکیه شما باید تمام مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات فرزندتان را به زبان ترکی ترجمه کنید. از دارالترجمه بخواهید علاوه بر ترجمه، مهر وزارت امور خارجه، مهر وزرات دادگستری، مهر نوتر (در سفارت ترکیه در ایران انجام می شود) را انجام دهد.

در مرحله بعد دنکلیک ( در ترکیه) باید انجام شود که در بسیاری از موارد حداقل ۱ ماه زمان می برد. از دیگر شرایط ثبت نام در مدارس ترکیه، تسلط به زبان ترکی می باشد. حتی در صورتی که متقاضی قصد داشته باشد در مدارس بین المللی ترکیه تحصیل کنید تسلط به زبان ترکی الزامی می باشد زیرا واحدهای عمومی در تمام مدارس ترکیه الزاما به زبان ترکی ارایه می شوند. به همین دلیل در صورتی که قصد اخذ اقامت برای تحصیل در ترکیه را دارید قطعا با برنامه ریزی اقدام به این کار نمایید تا فرزندان شما از سال تحصیلی جا نمانند.

از آنجایی که ددلاین ثبت نام مدارس در ترکیه چه ایرانی ، چه ترک و چه بین المللی در تیر ماه به اتمام می رسد پس لازم است شما قبل از تیرماه نسبت به آماده کردن مدارک اقدامات لازم را انجام دهید.

مقاطع تحصیلی در ترکیه

 مهدکودک و پیش دبستانی در ترکیه

اولین مقطع به نام آنا اُکول یا همان مهدکودک ( پیش دبستانی ) ایرانی ست که آموزشهای غیر مستقیمِ پایه و مفاهیم اولیه ی علوم ریاضی و زیستی و اجتماعی را شامل میشود . بچه ها با موسیقی و هنرهای تجسمی آشنا شده و از انواع امکانات آموزشی برای پرورش قوه ی تخیلشان استفاده میکنند.

همچنین برای بچه های خارجی آموزش ابتدایی زبان ترکی هم فراهم است و به دلیل اینکه بچه ها خیلی زود زبان جدیدی را یاد میگیرند ، بعد از مدت کوتاهی وارد روند دوست یابی و اجتماعی شدن قرار میگیرند . در بیشتر مهدهای کودک حضور یک روانشناس برای همراهی با بچه ها و والدینشان از ضروریات و به خصوص برای خانواده های خارجی یک امتیاز ویژه به حساب می اید.

سال آخر مهدکودک در واقع پیش دبستانی به شمار آمده و البته در ترکیه اجباری و شرط لازم برای ورود به کلاس اول دبستان نیست . دولتی یا خصوصی بودن مهدهای کودک ، دلیلی بر تفاوت آموزش نیست گرچه که مهدهای خصوصی ساعات بیشتری را برای پذیرش بچه ها اختصاص میدهند و به تناسب بودجه ای که دریافت میکنند ، معمولا” امکانات فوق برنامه ی بیشتری را ارائه میدهند.

مهدهای دولتی بر خلاف بقیه ی مقاطع تحصیلی ، کاملا”رایگان نیستند اما هزینه ی دریافتی کمی دارند. بازه ی شهریه ی مهدهای کودک از دولتی تا خصوصی چیزی بین ماهیانه ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر تخمین زده میشود.

مقطع دبستان، ابتدایی در ترکیه

شما می‌توانید فرزندتان را به مدرسه‌ای بفرستید که از اول ابتدایی تا پایان دبیرستان را در آنجا تحصیل کند و یا مدارس متفاوتی را انتخاب کند. برخی از مدارس ترکیه مختص یک مقطع هستند و برخی دیگر همه مقاطع را در یک ساختمان آموزش می‌دهند.

دوره ابتدایی در ترکیه ۴ سال طول می‌کشد و این زمان از ۵ تا ۹ سالگی را در بر می‌گیرد. آموزش خواندن و نوشتن، ورزش، حساب، تعلیمات دینی اختیاری، هنر و یک زبان خارجه از برنامه‌های این مدارس هستند.

تعداد مدارس به نسبت جمعیت کم هستند و از همین رو ممکن است هر کلاس جمعیت زیادی مثل ۳۰ نفر داشته باشد، با این وجود فضای کلاس گنجایش این تعداد را داراست. برای حل این مشکل اغلب مدارس ترکیه دو شیفتی هستند.

مدارس ترکیه یونیفرم دارند و تکلیف نویسی در آن‌ها اجباری است. اگر دانش‌آموز نتواند در امتحانات پذیرفته شود باید سال بعد نیز همان مقطع را بگذراند.

مقطع راهنمایی در ترکیه

اُرتا اُکول نیز چهارساله است و برای شروع این مقطع، نیاز به تغییر مدرسه فرزندتان دارید . مشاورین ترکی رزیدنت به شما پیشنهاد میکنند که با پرس و جو و تحقیق ؛ مدرسه ای را پیدا کنید که داراری بیشترین میزان قبولی در آزمون لِ گِ سِ برای ورود به دبیرستان باشد چرا که در پایان دورهء راهنمایی و برای ورود به مدارس برتر ، نمره ی این آزمون بسیار مهم است و البته این آزمون در تمام مدارس برگزار نمیشود .

دروس تدریسی در مقطع راهنمایی علاوه بر علوم ، شامل تاریخ و جغرافیا و ادبیات زبان ترکی نیز هست و درسها کمی سنگینتر و متن محور هستند. در این مقطع بسته به میزان نمرات در امتحانات احتمال دارد دانش آموز مجبور به گذراندن دوباره ی دروسی باشد اما اساس ،بر همکاری بیشتر با دانش آموزان خارجی ست و چنانچه دانش آموز خارجی نیاز به کمک بیشتری داشته باشد ، در بیشتر مواقع مدرسه همکاری لازم را انجام میدهد.

مقطع دبیرستان در ترکیه

آموزش دبیرستان زمانی است که ۱۲ سال تحصیلی دانش‌آموز به ‌پایان می‌رسد و در پایان آن یک آزمون برگزار خواهد شد که پس ‌از آن دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی را می‌گذراند و برای دانشگاه آماده می‌شود. این مدارس درست مثل ایران به رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و فنی تقسیم می‌شوند. ادبیات ترکی استانبولی، ریاضیات، هندسه، تاریخ ترکیه، جغرافیا، شیمی، زیست‌شناسی، زبان خارجه ازجمله درس‌هایی است که دانش‌آموز باید آن‌ها را آموزش ببیند.

مدارس ایرانی ترکیه

در ترکیه و در دو شهر آنکارا و استانبول مدارس ایرانی در هرسه مقطع تحصیلی فعالیت دارند که شیوه ی آموزش و دروس ،کاملا مطابق قوانین و دستورالعملهای مدارس ایران و به زبان فارسی است . این مدارس مختلط نیستند و در هر شهر فقط ۱ شعبه دارند .برای حضور در مدارس ایرانی حتما باید کارت اقامت ترکیه را داشته باشید و هزینه آن به دلار پرداخت میگردد که بسته به مقطع میباشد. معلمان و پرسنل ایرانی هستند و استفاده از حجاب برای دختران الزامی است. چنانچه مایل به استفاده از این مدارس هستید به علت محدودیت ظرفیت ، بهتر است اطلاعات ثبت نام را از سفارت دریافت کنید.

ارتباط تلفنی جهت مشاوره رایگان مدارس در ترکیه

فهرست